Råd och stöd

På Råå södra skola har vi en skolsköterska, skolläkare, kurator och skolpsykolog som eleverna kan vända sig till för att få råd och stöd.

På skolan finns även en specialpedagog som hjälper elever med behov av särskilt stöd.

Elevhälsan

För att våra elever ska kunna utvecklas och lära sig så mycket som möjligt måste de må bra. Elevhälsan finns till för att stötta eleverna och för att skapa en trivsam miljö i skolan. Till oss kan eleverna komma med alla sorters problem, stora som små. Vi har tystnadsplikt.

Skolsköterska

Christel Anderberg
christel.anderberg@helsingborg.se
Telefon: 042-10 78 96
Träffas på skolan tisdagar och onsdagar 08.00-14.15

Skolläkare
Eva Zembron-Björk
Ta kontakt med skolsköterskan för bokning av läkartid.

Skolkurator
Viveka Bonde Björklund
viveka.bjorklund@helsingborg.se
Telefon: 0733-18 16 54
Träffas på skolan tisdagar 09.00-12.30 och onsdagar 09.00-13.30

Skolpsykolog
Hanny Dahl
hanny.dahl@helsingborg.se

Specialpedagog
Cecilia Andersson
cecilia.andersson@helsingborg.se
Telefon: 0761-91 05 25

Specialpedagogen hjälper dig som behöver extra stöd i skolan. Genom att regelbundet träffa pedagoger och elever tar specialpedagogen reda på vilka behov av extra stöd det finns i elevgruppen. Specialpedagogen är helt enkelt ”spindeln i nätet” som ser till att alla tillgängliga resurser av olika slag kommer eleverna tillgodo.